20 Kasım 2019 Çarşamba

Bloggerda nasıl kalıcı olunur ?


Bloggerda daimi olmak çok zor, daha bloğum bir yılına bile girmemişken devamını getirmek o kadar zor geliyor ki .
Bazen yazacak hiçbir şey bulamıyoruz.

Bu başlığı atmanın temel amacı bir yıldan daha fazla bloggerda olanların görüşlerini almak
Bunu nasıl başarıyorlar ?
Bu işin sırrı nedir ?
Uzun yıllar bloggerdan ayrılmamayı nasıl başardınız ?
 
Etiketler
blogger,blogger yazarı olmak,eski bloglar,uzun soluklu blogger , bloggerda daimi olmak,bloggerda uzun yıllar yazmak,blogger yazarl, ıv,

Sanat Penceresinden ; Çizim , şiir , hikaye , blogger etkinlikleri ve farklı konularda yazılar paylaşmaktadır.

80 yorum:

 1. Uzun zamandır buralardayım ama adreslerim pek çok kez değişti. Ziyaretçi sayım da düşüktür. Bloğum islami içerikli olduğundan pek rağbet görmüyor ne yazık ki. Zaten kendim için not tutuyorum. Bir kaç blogger arkadaşımın ziyaretleri de beni ziyadesiyle mutlu ediyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim baştan beri destek oldunuz. insallah amacınıza ulaşırsınız

   Sil
 2. Sizi seviyoruz iyi ki varsınız

  YanıtlayınSil
 3. Ayy valla bende hiç giremiyorum buralara. Her gün yazı yazan insanlar var bir de. Nasıl başarıyorlar bunu asla anlamıyorum 🤷🏻‍♀️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :))
   ondan böyle bir başlık attım bakalım nasıl başarıyorlar anlatırlar bize :))
   teşekkür ederim

   Sil
 4. "Daima yazan blogger olmak" diye de anlayabiliriz demi soruyu. Çok uzun yıllar yazanlar daha güzel şeyler söylerler ve detay verirler mutlaka ama 1 yılı geçtiği için ben de bişeyler yazayım. İdealist hedeflerin varsa bloğa kimse uğramasa da kazanamasan da yazarsın. Amacın bişey kazanabilir miyim şeklindeyse, o zaman aldığın pekiştireçlere göre devam edersin. yani kazanamayınca motivasyonun kaybolur ve yazamazsın. İyi kötü kazanıyorsan devam edersin. Seni en iyi tanıyan sensin, blog yazmaktaki hedeflerinden emin olarak devam et bence. Çünkü pozitif bir enerjin var ve bloğun ilgi görüyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Duo teşekkür ederim sen her zaman varol en baştan beri desteklerini esirgemiyorsun bu da bize motivasyon sağlıyor. önerilerin için teşekkür ederim

   Sil
  2. Hadi biraz hareket olsun. Seni mime davet ettim. Yaparsan sevinirim.

   Sil
  3. Teşekkür ederim tabiki yaparım

   Sil
 5. Kendime not olarak düşünüyorum ben on yıl öncesinin yazılarıma bakıp kendi değişimimi izliyorum 🤗

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 10 yıl dile kolay . tebrik ederim büyük bir diren ve büyük bir başarı.
   desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

   Sil
 6. Sahib-i Tertip değilim. Bazen ara verdiğim olmuştur ama, Blog sayfasının verdiği haz diğer sosyal medyada göremiyebiliriz. Bir cümle de olsa insan düşünce ve duygularını paylaşabilir. Bazen bir cümle dahi hayat kurtarabilir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ''Bir cümle de olsa insan düşünce ve duygularını paylaşabilir. Bazen bir cümle dahi hayat kurtarabilir.''
   katılıyorum kesinlikle haklısınız . teşekkür ederim

   Sil
 7. Çoğu zaman uzun soluklu aralıklar verdiğim oldu. Tam düzenli yazı yazıp, gönderi paylaşmaya başlıyorum. Bir süre sonra başıma gelen aksilikler beni internetten uzaklaştırıyor. Böyle olduğunda da geri dönmek kolay olmuyor benim için. Açıkçası ben dönüp dolaşıp yine buraya geliyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz. sanırım bende sizin gibi olacam öyle görünüyor. teşekkür ederim

   Sil
 8. Bu konuda asla profesyonel değilim ama yaklaşık beş yıldır blog yazıyorum. Bence bahsettiğin uzun süredir yayın yapan bloggerlar kapsamına artık giriyorumdur. Neyse, bunun bence bir sırrı falan yok. En azından benim açımdan yok. Yazmayı seviyorsan ve blog yazmayı iş olarak yapmıyorsan, yani blog yazmak senin için sadece hobiyse o zaman yazacak tonlarca şey var zaten. İlgi alanların dahilinde yazıyorsun gidiyor. Zaten amaç keyif almak. En azından benim açımdan durum böyle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 5 yıl çok iyi dayanmışsınız . çok ta aktifsiniz ve baştan beri destek veriyorsunuz teşekkür ederim

   Sil
 9. Hımmm, aktif olarak aynı adreste devam eden en eski dördüncü blog olarak cevap veriyorum. Hiç bir fikrim yok :D Ruhuma pozitif gelen ne varsa, gördüğüm, duyduğum, dinlediğim, okuduğum, gezdiğim her şeyi paylaşıyorum sanırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bloggerın hocası diyebiliriz o zaman yada büyük usta . teşekkür ederim handan iyiki varsın.

   Sil
 10. Uzun yıllardır yazan biri olarak, buna sadece "sevmek" diyebilirim. Yazmayı seviyorum. Yazdıklarımı paylaşmayı -kimse okumasa bile-, cümlelerimi zenginleştirmeyi, süslemeyi.. ama bütün bunlar elbette kolay değil sevgili blogger. Ne yazabilirim, nasıl yazabilirim, neleri yazabilirim diye bir sürü araştırma yapıp, notlar alıyorum. Kendime başlıklar buluyorum, onları listeleyip, alt metinlerini oluşturuyorum.

  Bazen ara vermek de ister insan, yaşadığımız şeylerin ağırlığından yazıya konsantre olamayabiliriz. O zaman elbette ara verin ama verirken de haber verin. Bu da bir tane okuyucunuz olsa bile saygıdır :) Bence başarırsınız. Kendinize şans tanıyın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel önerilerinden dolayı teşekkür ederim . varolun hep

   Sil
 11. Neredeyse iki senedir blog yazıyorum, yazmayı zaman zaman ''bloggerda'' bıraksam da, kelimeler bir süre sonra taşıyor benden diyebilirim. Pek devamlı sayılmam ben de buralarda fakat tutkuyla ve sevdiğin şeyleri yazmakla ilgisi var sanırım. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aman sakın burakmayın yazılarınız çok güzel . Başarıyı hakkediyorsunuz. ne kadar devamlı olmasanız bile :)

   Sil
 12. İnan beni salsan (m) her gün üç beş post yazarım ki yeni sayılırım ben de, bir yılım dolmadı henüz :) İçten gelen bir coşku mu desem, ne desem... Senin yazıların da oldukça ilgimi çekiyor. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fatoş çok teşekkür ederim bloglarımızın doğum tarihleri birbirlerine çok yakın . Hep destek oluyorsunuz teşekkür ederim. gezilerini unutmadık :)

   Sil
  2. Est. Siz de bana çok destek oldunuz, nice yaşlara o zaman 🎈 çok özledim valla gezmeyi, yaz gelse biii :)

   Sil
 13. Ben kendi adıma yazmayı sevdiğim için blog dünyasındayım diyebilirim. Blogları okuyor, yeni şeyler öğreniyorum. Yazarken de araştırıyor, yine bir şeyler öğreniyorum. Bilgimin artması beni hoşnut ediyor. Ara vermek tehlikeli. Uzayabiliyor çünkü. En ağır koşullarda dahi iki yılı aşkın bir zaman günlük tuttum blogumda. Yani yazmayı seviyorsanız hiçbir şey engel değil. Bir anlık düşünce, aldığınız bir haber, blogların arasında surf yaparken ilginizi çekecek bir konu hatta tek bir sözcük yazacağınız bir konuya dönüşebiliyor. Takip ettiğim blog yazarlarının hepsi kaliteli insanlar. Onların yazdıklarını önemsiyorum ve hoşuma giderek takip ediyorum. Şimdiye kadar yorumlarda şahsıma yapılan bir saygısızlıkla karşılaşmadım. Umarım faydası olur yazdıklarımın size:)

  YanıtlayınSil
 14. Ben de 3 yıldır blog hayatındayım. Gerçekten zaman geçtikçe birlikte yatıyor birlikte kalkıyorsunuz. Bir şey paylaşmadığınız zaman sizi rahatsız etmeye başlıyor. İlk blog günlerimde ziyaretçi sayım çok düşüktü hatta kimse girmiyordu. Fakat yeni blogger arkadaşları tanıyınca ve google da sizi ön sıralara aldıkça yükseliyorsunuz. Senin blog sayfanı da merakla ve ilgiyle takip ediyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İrem çok teşekkür ederim. BAŞTAN beri bana destek olanlardan birisin önerilerinden dolayı da teşşekkür ederim

   Sil
 15. 2007de ilk yazımı yayınlamışım, bebeyken ne yazdıysam :) burası bana sığınak gibi geliyor. pek kimselerin bilmediği. artık blog yazan da pek kalmadı. çocukluğumdan beri günlük tuttuğumdan zor olmuyor devam ettirmek sadece biraz özel konuları sansürleyerek yazıyorum. herhangi beklentim de yok kafamı boşaltmak sadece. öyle ki blog dünyası dışında kimsenin okumaması için google gibi arama motorlarına ve tüm dizinlere bloğumu kapadım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :)) blogla büyümüşsünüz . önerilerinden dolayı çok teşşekğr ederim. gizlilik tabi önemli ne kadar başarıyoruz onu bilemiyorum akrabalar her yerde :)).
   başarılar dilerim

   Sil
 16. Benimki kendime has bir durum. Kendimi sıkmıyorum, yazmak istemiyorsam yazmıyorum, zorlama yok ama diğer blogerları takipe devam ederim her daim, yorum yazarım yazmak istediklerime. Yani yeni postum olmasa da yoruma devam. Aklım kalır merak ederim ne alemdeler diye :)) Böylelikle unutulmuyorsun da. Sonra bir ilham geliyor ya birilerinin yazdığı konudan yada yeni birşey oluyor hayatında, unutmadan yazayım diyordun :) İşte böyle sanırım :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çpk güzel bir düşünce farkketim sürekli yorum yapan nadir arkadaşlardan birisiniz size minettarım teşekkür ederim. evet kesinlikle unutlmassınız :))

   Sil
 17. Benim bloğumda bir yılı doldurmadı henüz ama sanırım işin sırrı yazmayı hiç bırakmamak. Kağıt kalem alıp bir parka gidip etrafa bakıp hissettiklerini bile yazabilirsin. Bu blog senin. Seviyeni bozmadıkça dilediğini yazıp paylaşabilirsin. Burası senin dünyan. Eleştirilme kaygısı duymadan paylaşım yapabilirsin. Böyle diyorum da her yazdığımı paylaşmıyorum ben de. Kaygıyı tam aşamadım :)
  Nacizane fikirlerim bunlar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle hoşgeldiniz . önerileriinizden dolayı teşekkür ederim. bloğunuz da hayırlı olsun

   Sil
 18. Yazacak ne kaldı diye düşünmüyorum.ne geldi qklima yazıyorum çok bunlarisam yeniden başlıyorum farklı isimle domain alarak

  YanıtlayınSil
 19. Ben de bir niyetlenip kopanlardanım. Şimdi yeniden canlandırmaya çalışıyorum. Sanatı sevdirmek adına uğraşıyorum. Dilerim başarabiliriz.

  YanıtlayınSil
 20. heeey öncelikle blogu çok sevmeeek yaaa :) vee hayatımızdaki her şeyi yazmak işteeee çevreyi iyi gözlemek, insanları :)

  YanıtlayınSil
 21. Blogum neredeyse 1 yıldır aktif. Ama 20 paylaşım anca yapabildim gerçekten yazacak birşeyler bulmak zor. Ama içimizden o an ne geçiyorsa yazıya döküp paylaşmak güzel olabilir. Okudğun kitapları , izlediğin filmleri öner , onlar hakkında düşüncelerini , hislerini yaz bu şekilde süreklilik kazanabiliriz sanırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önerilerinizden dolayı teşekkür ederdim. Hoşgeldiniz

   Sil
 22. Blogda dördüncü senemin sonlarına yaklaşıyoruz. Ne için olduğunu bilmesem de yazmaya devam ettim. Bazen yazacak şeyler bulamadığım oldu. Böyle zamanlarda yazmamayı tercih ettim. Diğer zamanlarda yazacak şeyler kendiliğinden oluştu.

  YanıtlayınSil
 23. uzun soluklu aralıklarla güzel yazılar çıkıyor bence:) içinden geldiği zaman yazmak, zorunluluğun olmaması güzel işler ortaya çıkarıyor

  YanıtlayınSil
 24. Zaman zaman ara versem de yazılarıma 3 yıldır blog dünyasındayım. Önemli olan yazarken kendini iyi hissetmen, gerisi kendiğinden geliyor. Eğer bunu içten geldiği için değil de profesyonel kazanç olarak görüyorsan o zaman durum değişir. Çok çalışıp, çok gözlem yapmalısın ve tekniği öğrenmelisin ki kazancını artırabilesin. Buradaki çoğumuz gibi bunu amatörce görüyorsan zaman zaman aralıklı yazabilirsin ama buradan hiç kopamazsın. Farklı sosyal medya tercihlerine yönelsen bile yine dönersin, buradaki samimi ortam ve yazma dürtüsü seni tekrar buraya çeker.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli görüşleriniz den dolayı teşekkür ederdim

   Sil
 25. Sevmekle alakalı diyebilirim kısaca..:)

  YanıtlayınSil
 26. Önce kaç günde bir yazmak istediğini belirle. Mesela haftada bir. Sonra da yaşadığın her şeyden duyduğun her şeye kadar bir gününü gözden geçir. Muhakkak bir şeyler çıkar.

  YanıtlayınSil
 27. Bir blogda başarılı olabilmenin en önemli kuralları;
  1) insanlara fayda sağlayabilecek ve mantıklı bilgiler vermek (duygu ve düşüncelerini belirten içerikler paylaşmak da iyidir..)
  2) diğer bloglara bol bol yorum yapmak..
  3) biraz da sabretmek, bence işin püf noktaları..Bu kurallara uyan tek bir kişi tanıyorum, o da bizim deeptone.. :))

  YanıtlayınSil
 28. Ben blogumu okuduğum kitaplar hakkında fikirlerimi yazdığım bir defter gibi görüyorum, kendi kendime hatırlamak için tuttuğum notlar. O yüzden devam sıkıntısı çekmiyorum, tabii yeri geliyor başka konularda da yazıyorum. Yazmak rahatlatıyor :))

  YanıtlayınSil
 29. Ne için yazdığınıza göre değişiyor amaç ve hedeflerinize göre kimi herşeyi yazıyor.Bazıları profesyonel olmak istiyor site olarak okunmak istiyor kimi makale satın alıp yayınlıyor. ne yapmak istediğinize bağlı değişiyor yani.

  YanıtlayınSil
 30. Blogu para için yapmayacaksın,yaparsan bir şey bulamasın.Blog gönül işi gönül verirsen meyvelerini de alırsın.Hobi olarak yap.

  YanıtlayınSil
 31. Ben de 2 yıldır buralardayım sanırım asıl olan şu ki, yazamadığında kendine küsmemek kızmamak :)İnsanız her zaman herşey planlağımız gibi gitmeyebiliyor.

  YanıtlayınSil
 32. Ben bir bakıp bir çıkanlardanım 4.5 yıldır buralardayım. Sanırım püf noktası mimler. ;)
  Bir de alışkanlık haline getirmek.

  YanıtlayınSil
 33. Yazmayı ve paylaşmayı seviyorsanız sürüyor :)

  YanıtlayınSil
 34. Para kazanmak için blog yazmak bambaşka bir konu. Onu sürdürmek bir işe gidip gelmek gibi olur. Ama 10 yıllık bir blogger olarak söylüyorum, 1o yıl boyunca devam edip de para kazanan bir blog görmedim henüz:) Blogda yazmak tamamen gönül işi, arkadaşların dediği gibi. Bazen birkaç ay bile yazmadığın olur, ama işte dönüp bakarsın ki yıllardır yazıyorsun. Bu bir heves işi değil, herkes yapamıyor. Onca harika blog birkaç yıl sonra hayalet şehre dönüyor...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilgileriniz için teşekkür ederim. Benimde bir yılını kutlamaya az kaldı .

   Sil
 35. Blog dünyasına gireli üç yıl olmak üzere. İlk yaptığım paylaşımlarla karşılaştırdırdığımda kat ettiğim yola bakarak hiçmkimseye katkı sağlamamışsam bile kendime çok faydam olmuş diyebilirim. Yazmak bir tutku, blog sayfaları ise güzel yorumlar dışında maddi bir katkı beklemeksizin yürüdüğüm entelektüel bir yol benim için. Ayrıca dijital bir günlük. Küçük kuzum için, sevdiklerim için, beni özleyenler için zaman zaman ziyaret edildiğimi/edileceğimi düşündüğüm özel bir buluşma yeri. Burada seviyeli bir iletişim. Ortamı var, çok kaliteli insanlar ve onların nitelikli paylaşımları var. İnşallah daha da genişleyerek uzun yıllar bir arada güzel şeyler üretmeye devam ederiz. Selamlarımla😊🤚

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ederim. inşalah hedeflediğiniz gibi gider

   Sil
 36. Merhabalar.
  Eğer blog yazıyorsanız, blogda daim olacaksınız. Ben en fazla 3-5 yıl daim oldum. Diğer yıllar ise hep uzun ve kısa soluklu aralar halinde devam edebildim. Önce yazmayı ve paylaşmayı sevmeniz gerekiyor. Daha sonra araştırma yapmayı seveceksiniz. Yoksa, blogda daim olmak mümkün değil.

  Ben yazarken konu bulmakta hiç zorlanmadım. Yazma ve paylaşma şevkini kaybetmem ve internet hizmetinin aksaması nedenlerinden dolayı blogda daim olamadım. Huzurlu ve mutlu bloggerlerin bloglarında daim olduklarını görmek mümkün. Çünkü blogda daim olmanın bir yolu da huzurlu ve mutlu olmaktan geçiyor.
  Selam ve muhabbetle. Hayırlı bayramlar dilerim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli güzel yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim.
   Selam ve muhabbetle
   Hayırlı bayramlar

   Sil
 37. 2013 yılında internet bölgesel gazete ile başladım geçen sene gazeteyi bıraktım 2019 temmuz ayında tekrar kurmaya karar verdim. 2020 Şubat ayında tekrar devam ettik bakalım nereye kadar gidecek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz de eski blogculardansınız . Ama sekteye uğraması üzücü . Tabi devam ettirilme adına tebrik ederim zor iş gerçekten

   yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim

   Sil